Sada je: 12. 12. 2019. (14:10).

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 30 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Opširnije
Opširnije
Opširnije

Autor/ica Poruka
PostPostano: 15. 10. 2013. (17:07) 

Čestitki: 225
Čestitano:
126 puta u 8 poruke
Evo bas se pokazao primjer na takmicenju na zapresicu... ako me sjecanje ne vara glavni sudac je u pozdravnom govoru rekao da nema ziganja i da je maksimalna duzina predveza 50cm.
Poslje su se dogodile optuzbe na racun Mihaela da je zigao (dva puta je opomenut da ima predugacki predvez) no evidentno se vidjelo da okrece raketu iznad hranilista i da kad zabaci sistem kada se sve smiri da tri puta otpusti flaks po cca 1m...no na stranu sad on i sta je tamo bilo.
Moje pitanje je dali saranas koji dode na takmicenje ili cisto rekreativno pecat na jezero (gdje u biltenu pise da je zabranjeno ziganje) i uz pomocu spuzve ili pop upice dize udicu i predvez (koji je recimo 25cm) u vise slojeve vode a to radi tako sto mu je sistem prohodan (znaci isto tako kako mi dizemo marker) dali je to ziganje tj dali time taj saranas krsi propise?!
Jer ziganje je naziv za pecanje sarana u visim slojevima vode....nekad dugackim predvezom a nekad kao sto sam opisao. A ako se ne varam postoji i pravilo u kojem pise da se na saranskom takmicenju love sarani sistemom i udicom na dnu....
Ovo sto sam napisao nije optuzba na racun Mihaelka i njegovog tima, a jos manje sucima i nebi htio da se uopce osvrcemo vise na kup na zajarkima nego cisto dali je to ziganje ako pecamo kratkim predvezom i dali je to krsenje propisa ako je na toj vodi ili takmicenju zabranjeno ziganje?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15. 10. 2013. (17:25) 

Čestitki: 7
Čestitano:
56 puta u 4 poruke
Dužina predveza nema ništa sa zigom.. kao si sam rekao: ziganje je naziv za pecanje sarana u visim slojevima vode!! Kraj debate...

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15. 10. 2013. (17:45) 

Čestitki: 62
Čestitano:
39 puta u 2 poruke
Vrlo zanimljivo pitanje.
Kao prvo mislim da sam pojam zig-a se može protumačiti na više načina, ali za mene je svaki sistem koji postavlja mamac u okomiti položaj u odnosu na dno je ZIG bez obzira da li je predvez 1cm ili 100cm.
Kad se u bedexu počelo loviti Zig-om puno ljudi nije znalo kak ,kaj i radi čega, pa su ribići postaljali pitanje zakaj njima
riba grize( oni koji Ziga-ju) a nama ne (oni koji love na dnu),.
Nakon postavljenog pitanja kak se lovi na Zig neki ribići su im rekli da je Zig dugački predvez (ovisi dubini vode ) pa su i oni zavezali dugački predvez ali su kao mamac na dlaku stavili običnu kuruzu koja se naravno nije digla okomito u odnosu na dno, da li su oni zigali naravno da nisu.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15. 10. 2013. (18:09) 

Čestitki: 164
Čestitano:
162 puta u 10 poruke
Problem je isključivo u kontroli ribe tj. sačenju sa predugim predvezom. Sistem s kraćim predvezom koji se podiže kroz prohodno olovo je bezopasan i ne vidim razlog da se zabranjuje!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15. 10. 2013. (18:16) 

Čestitki: 225
Čestitano:
126 puta u 8 poruke
Da ali ako propis na nekoj vodi kaze da je zabranjeno zigat a ovo je ziganje zar to nije krsenje propisa? A i akoje takmicenje tj saranski kup oznacen kao pecanje sarana sistemom i udicom na dnu i to je krsenje propisa

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15. 10. 2013. (18:23) 

Čestitki: 85
Čestitano:
18 puta u 5 poruke
steva24 je napisao/la:
Vrlo zanimljivo pitanje.
Kao prvo mislim da sam pojam zig-a se može protumačiti na više načina, ali za mene je svaki sistem koji postavlja mamac u okomiti položaj u odnosu na dno je ZIG bez obzira da li je predvez 1cm ili 100cm.
Kad se u bedexu počelo loviti Zig-om puno ljudi nije znalo kak ,kaj i radi čega, pa su ribići postaljali pitanje zakaj njima
riba grize( oni koji Ziga-ju) a nama ne (oni koji love na dnu),.
Nakon postavljenog pitanja kak se lovi na Zig neki ribići su im rekli da je Zig dugački predvez (ovisi dubini vode ) pa su i oni zavezali dugački predvez ali su kao mamac na dlaku stavili običnu kuruzu koja se naravno nije digla okomito u odnosu na dno, da li su oni zigali naravno da nisu.

Koja je onda razlika između ziga i pop up-a?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15. 10. 2013. (18:46) 

Čestitki: 20
Čestitano:
0 puta u 0 poruka
Ne kužim zašto bi to trebalo bit zabranjeno? Sad hoće li neko lovit na dnu ili metar od dna po meni to nema veze,bitno da ne lovi dinamitom :-D

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15. 10. 2013. (18:47) 

Čestitki: 9
Čestitano:
0 puta u 0 poruka
po tome treba propisati pravilo da boila NE smije biti podignuta od dna više od cca.5 centimetara
sve ostalo se može protumačiti kao zig-rig na ovaj ili onaj način.
a sve one silne pop-upice smijemo koristiti samo u snjegovič kombinaciji??

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15. 10. 2013. (19:03) 

Čestitki: 277
Čestitano:
746 puta u 66 poruke
Iggy je napisao/la:
Ne kužim zašto bi to trebalo bit zabranjeno? Sad hoće li neko lovit na dnu ili metar od dna po meni to nema veze,bitno da ne lovi dinamitom :-D

Zig je na mnogim vodama zabranjen iz raznih razloga, glavni su ti sto se riba gadno ostecuje usljed (cestih) gubitaka radi sicusnih i laganih sistema. A drugi razlog je to sto se kod ziga ne koristi nista ili puno manje "konkretne" hrane. Tako da, interna odluka svakog drustva je ta dali ce ga i kako prakticirat. Nije svejedno bas.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15. 10. 2013. (19:08) 

Čestitki: 52
Čestitano:
11 puta u 2 poruke
darkoL je napisao/la:
Dužina predveza nema ništa sa zigom.. kao si sam rekao: ziganje je naziv za pecanje sarana u visim slojevima vode!! Kraj debate...

Potpisujem jer sve filmiće kaj sam gledao o ziganju (ja osobno ne lovim na zig) definira se kao lov u višim slojevima vodene površine (sredina ili gornji sloj) a negdje ti je sredina na 50 cm a negdje na 300cm. A o zabranama nemam mišljenje sto ljudi sto čudi.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15. 10. 2013. (19:10) 

Čestitki: 20
Čestitano:
0 puta u 0 poruka
Najpoštenije bi bilo da se održi jedan carp cup u jednoj velikoj kolpasanovoj kadi dubine 0.5 met pa nek ziga brate mili ko hoće i na 10 met !!!!

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15. 10. 2013. (19:24) 

Čestitano:
18 puta u 5 poruke
johnny bravo je napisao/la:
Moribund Wanderer je napisao/la:
Koja je onda razlika između ziga i pop up-a?

pop up nije montaža, nego boila, odnosno sami podizač. montaža je zig.

ovo sam već stavio:
http://gardnertackle.co.uk/product/zig- ... sion-pack/

Prije 20 godina je 25cm dugi predvez bio zig ili samo visoki pop-up?
Kad se uopće zig počeo upotrebljavat, ko ga je smislio? Ili je pop up preimenovan u zig?

Da očekujem odgovore tipa, pop up je uvijek bio zig samo se drugačije zvao ili opet da je pop up samo boila? Pop up ne mogu bit zrno kuruze i spužvica na kratkom predvezu ili kokica kad se ne radi o boilama?

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15. 10. 2013. (19:58) 

Čestitki: 421
Čestitano:
849 puta u 102 poruke
pošto na nekim vodama riba uz dobru pripremu doslovno rafalno :-D udara na zig te je čest slučaj da se ima 3 griza odjednom, a ribič solo.......pa sad zamisli kad imaš tripl run sa predvezima od 4-5m, a kakti trebao bi ukrotit te ribe i školski ih izvuć, a da ne dođe do oštećenja ribe ili trganja sistema.

kakti najviše je zbog toga bila zabrana ziga ali ako je zaista to razlog onda su mogli ograničit npr. da se samo na 1 štap smije zigat, a da ostala 2 moraju na dno.

ko će ga znat :|

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15. 10. 2013. (20:00) 

Čestitano:
18 puta u 5 poruke
johnny bravo je napisao/la:
što se mene tiče, retardirano je uopće govoriti o definicijama.
... mi se jel zig ili pop up. ... mi se i jel neko misli da razlika u nazivu lovi slabije ili ne.
ono što mene interesira je što se postiže, a ne kako se zove.
ajmo za primjer uzeti jezero zajarki.
zašto je donesena zabrana ziga?
zbog navodne zaštite riba.
kako to točno zig šteti ribi?

Bold1: nemrem se ne složit s tom rečenicom!

Bold2: zig s floaterima nemre štetit nikak! Šteti ono kaj su ljudi prije mene već naveli, a to upravo i je razlog zakaj je zabranjen (ako je to istina). Koristit predvez dugačak 5-6, pa i više metara dok loviš solo ribolov mi je nehumano, nemoralno, neetički, neribički i nemrem se još sjetit svih izraza koji bi trebali bit izrečeni da opišu moje neslaganje s postupkom. Lovit na 2-3m zig ak je štap 13ft je sasvim u redu pod uvjetom da se riba zna drilat.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
PostPostano: 15. 10. 2013. (20:05) 

Čestitki: 4
Čestitano:
27 puta u 4 poruke
darkoL je napisao/la:

Mene baš zanima definicija zig riga.

Vrh
Citiraj (i odgovori)  
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 30 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Opširnije
Opširnije
Opširnije
POWERED_BY
HR (CRO) by hecos

Cro-carp.com ogradjuje se i ne snosi odgovornost za iznesena misljenja pojedinaca na ovome forumu!!!